DÜNYADA ATATÜRK: Türkiye Dışındaki Ülkelerde Bulunan Atatürk'le İlgili Heykeller, Atatürk Adı Verilmiş Yerler ve Atatürk Pulları ile Dünyadan Bakışla Atatürk

Yurtta Barış, Dünyada Barış DÜNYADA ATATÜRK Peace at Home, Peace in the World ATATÜRK IN THE WORLD Atatürk Yurtta Barış, Dünyada Barış DÜNYADA ATATÜRK Peace at Home, Peace in the World ATATÜRK IN THE WORLD Atatürk Yurtta Barış, Dünyada Barış DÜNYADA ATATÜRK Peace at Home, Peace in the World ATATÜRK IN THE WORLD Atatürk

                   

Seydahmet SOYLU

“Dünyada Atatürk” sitesini oluşturan, sitede yer alan görsel ve bilgileri derleyen ve düzenleyen emekli öğretmen ve eğitim müfettişi Seydahmet Soylu’dur.

Samsun ili, Ladik ilçesi, Bolat Köyü Doğumludur. İlkokulu Amasya ilindeki Bayırlı Köyü İlkokulu ile 27 Mayıs  ve Şeker ilkokullarında okudu. Akpınar İlköğretmen Okulu ve Gazi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri mezunu olup, 1972-2010 yılları arasında Amasya (Suluova İlçesi, Cumhuriyet İlkokulu ve 27 Mayıs ilkokulu ile Kolay Köyü, Oğulbağı Köyü ve Saygılı Köyü  ilkokulları) ve Kars’ta (Susuz-Büyük  Çatak Köyü İlkokulu) sınıf öğretmeni; Adana, İstanbul, Kocaeli ve Sivas’ta ilköğretim müfettişi/eğitim müfettişi olarak görev yaptı.

“Soylu Saat-Takvim” adındaki eğitim aracını geliştirdi. Meslektaşı M. Kayman ile birlikte İlkokulu Birinci Sınıflar için  “Oku Yaz, Yaz Oku” isimli okuma-yazı seti  kitapları yazdı.

1972’de Kars’ta öğretmen olarak başladığı devlet memurluğu görevini 2010 yılına kadar sürdürdü. 2010 yılında İstanbul eğitim müfettişi olarak emekli oldu.

İstanbul ili, Başakşehir ilçesindeki Güvercintepe ve Bahçeşehir mahallelerinde, milli eğitim bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren iki ayrı özel ve eğitim ve rehabilitasyon merkezi açtı, işletti ve belirli süre sonra, sağlık sorunları nedeniyle devretti.

İstanbul ili, Başakşehir ilçesinin Bayramtepe ve Bahçeşehir mahallelerinde Soylu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi adıyla iki ayrı özel eğitim kurumu açtı, işletti ve belirli bir süre sonra sağlık sorunları nedeniyle devretti.

İstanbul’da yaşamaya devam ediyor.


30 Temmuz 2021